Wynajem długoterminowy a leasing?

Stając przed wyborem rodzaju finansowania samochodu w oczy najczęściej rzucają się dwie możliwości. Leasing lub wynajem długoterminowy. Która opcja jest dla Ciebie korzystniejsza? Czytaj dalej i przekonaj się sam!

W kontekście rozmowy o wynajmie długoterminowym warto zaznaczyć, że wynajem długoterminowy to rodzaj umowy leasingowej. Fundamentalną różnicą między dwoma możliwościami jest to, że po zakończeniu umowy wynajmu długoterminowego przedmiot umowy nie staje się własnością najemcy. Oznacza to, że samochód wynajęty zwracany jest do wypożyczalni.

Wynajem długoterminowy jest pewnego rodzaju usługą, ponieważ w ramach rat abonamentowych najemca może korzystać z pojazdu. Warto zaznaczyć iż zakres tej usługi jest bardzo szeroki, gdyż to wypożyczalnia bierze na siebie odpowiedzialność podstawowych czynności związanych z rejestracją, ubezpieczeniem a co najważniejsze – z eksploatacją pojazdu. Oznacza to, że nie musimy się martwić realizowaniem prac serwisowych, wymianą opon lub uzupełnianiem płynów.

Jak działa leasing? Rata leasingowa zależna jest od kilku czynników – czas trwania leasingu, procent wkładu własnego oraz wartość wykupu. Czas trwania leasingu to zazwyczaj okres od 24 do nawet 72 miesięcy. Wkład własny to ważny czynnik, który wpływa na kwotę wykupu końcowego i wysokość raty. Podobnie jest z wartością wykupu.

Wynajem długoterminowy czy leasing – co jest korzystniejsze?

Ze względu na różnice w zakresie podejścia do eksploatacji samochodu i jego rozliczania, trudno jednoznacznie odpowiedzieć, co jest lepsze – leasing czy wynajem długoterminowy. Obydwie opcje mają swoich zwolenników oraz niosą za sobą kluczowe korzyści przemawiające do różnych osób.

Jedną z kluczowych zalet wynajmu długoterminowego jest uzyskanie kompleksowej obsługi pojazdu w jednej, przejrzystej i stałej racie abonamentowej oraz brak ponoszenia kosztów utraty wartości rezydualnej auta podczas okresu jego eksploatacji.

Korzyścią przemawiającą za leasingowaniem pojazdu jest możliwość jego późniejszego wykupu. Dla wielu osób poczucie posiadania i spłacania własnego samochodu jest bardzo silne i w kluczowy sposób oddziałuje na decyzje związane z finansowaniem pojazdu.

Najem długoterminowy a leasing – która opcja jest dla kogo?

Podsumowując, wynajem długoterminowy skierowany jest do osób ceniących komfort, transparentność kosztów oraz elastyczne podejście do zawieranej umowy. Stała rata abonamentowa pokrywa wszelkie koszty związane z eksploatacją samochodu, a po końcu trwania umowy jego użytkownik nie pozostaje z samochodem, który z czasem będzie musiał sprzedać we własnym zakresie.

Leasing jest korzystniejszy dla osób chcących w atrakcyjny sposób rozłożyć płatność za zakupiony pojazd. Leasing zapewnia nieco wyższą swobodę użytkowania samochodu, a także może okazać się nieco tańszym rozwiązaniem od wynajmu długoterminowego.

Jeśli jesteś zainteresowany wynajmem długoterminowym bądź leasingiem samochodu, skontaktuj się z Doradcą Carsmile. Z przyjemnością odpowie na wszystkie Twoje pytanie i zaproponuje najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązanie.

Leasing to bez wątpienia jedna z najprostszych i jednocześnie najtańszych form finansowania nowych aut do firmy. Cechuje go wiele zalet, które sprawiają, że przedsiębiorcy wciąż chętnie korzystają z leasingu podczas finansowania firmowej floty. Sprawdź korzyści z leasingu, a także wady leasingu, o których powinieneś wiedzieć podczas doboru finansowania dla siebie i swojej firmy.

Zalety leasingu – poznaj wszystkie plusy

Leasingując samochód do firmy lub do użytku mieszanego, korzyści z leasingu sprowadzają się przede wszystkim do znacznej optymalizacji podatkowej, sprawnej procedury leasingowania, a także do znacznej wygody eksploatacji pojazdu.

Zalet leasingu względem kredytu inwestycyjnego należy doszukiwać się zwłaszcza w aspekcie o wiele mniejszych wymagań finansowych. Firma leasingująca auto nie jest tak dokładnie weryfikowana przez firmę leasingującą, a także nie musi mieć tak wysokiej zdolności kredytowej czy leasingowej, jak ma to miejsce w przypadku starania się o kredyt na auto. Warto również dodać fakt, że leasing nie zamraża budżetu firmy i nie przekreśla możliwości poczynania inwestycji w trakcie trwania umowy leasingowej.

Korzyści z leasingu auta to także uproszczone procedury, minimum formalności, a także krótki czas oczekiwania na decyzję. Zautomatyzowanie procesu obliczania scoringu oraz wydawania decyzji pozwala skrócić nam czas weryfikacji klienta do minimum. Co więcej, decydując się na leasing, firma może pozyskać do floty droższe, lepiej wyposażone i bezpieczniejsze auto ze względu na minimalne wymagania względem opłaty wstępnej czy elastyczne podejście do okresu i wysokości rat leasingowych.

Zaletą leasingu jest także niższy koszt pozyskania środka przez korzystającego ze względu na mniejsze ryzyko oraz niższe potencjalne koszty windykacyjne. Do tego należy doliczyć transparentność umów leasingowych oraz możliwość łatwiejszego księgowania kosztów ponoszonych z tytułu leasingu.

Firma eksploatująca leasingowane auto może także łatwo zaliczyć część odsetkową i kapitałową rat leasingowych, opłatę wstępną i wykup do kosztów pozyskania przychodu. W przypadku leasingu operacyjnego korzystający może odliczyć wyłącznie część odsetkową rat, jednak jest w stanie w pełni amortyzować przedmiot leasingu.

Korzyści z leasingu to także większa elastyczność w trakcie sporządzania umowy oraz możliwość uzyskania atrakcyjnych produktów dodatkowych na peryferyjnych stawkach wynegocjowanych przez firmę leasingową – m.in. ubezpieczenie auta, pakiet assistance czy przechowywanie i wymiana opon wraz z ich dwukrotną wymianą w ciągu roku.

Wady leasingu – niekorzystne warunki umowy

Cóż, nawet najlepsza forma finansowania środków trwałych nie jest pozbawiona wad. Dla niektórych przedsiębiorców wadą leasingu będzie przede wszystkim fakt, że w trakcie trwania umowy leasingowej to firma leasingowa jest właścicielem leasingowanego pojazdu.

Poza tym wady leasingu można doszukiwać się również w konieczności pełnego ubezpieczenia pojazdu (OC i AC) przez cały okres trwania umowy. Korzystający nie może także oddać auta do użytkowania podmiotom trzecim czy serwisować pojazd wyłącznie w miejscach wskazanych przez firmę leasingową.

Jak widać, konfrontując ze sobą wady i zalety leasingu, możemy dojść do wniosku, że leasing jest jedną z najlepszych form finansowania aut do małych i średnich przedsiębiorstw, które dzięki elastyczności tego sposobu mogą pozyskać nowy i dobrze wyposażony pojazd bez konieczności zamrażania kapitału własnego.