Audi – historia napędu Quattro i recenzja wybranego samochodu

Cztery pierścienie to szeroko rozpoznawalne logo niemieckiej marki motoryzacyjnej. Symbolika tego znaku ma też własne przesłanie. W roku 1932 dokonano połączenia czterech niezależnych producentów : Audi, DKW, Horch, a także Wanderer. “To oni razem z marką NSU, która przyłączyła się w roku 1969, stanowią fundament dzisiejszej spółki Audi AG” (Audi.pl).

W 1980 roku w Salonie Genewskim światło dzienne ujrzał nowy model Audi. Samochód o nazwie Quattro był napędzany 200 konnym silnikiem o pojemności 2.1 litra. Model ten posiadał stały napęd na cztery koła, a dzięki temu przyczynił się do upowszechnienia tego typu napędu w seryjnie produkowanych samochodach. Ten sam model zagwarantował wygraną w wielu rajdach i tym samym odmienił oblicze motorsportu na całym świecie.

W obecnych czasach tego typu napęd stosowany jest praktycznie we wszystkich modelach niemieckiego producenta. Wypożyczalnia samochodów sportowych FaziCars może pochwalić się aż 9 modelami Audi. Nasi klienci mogą wsiąść za stery następujących samochodów:

Audi R8 Performance
Audi RS6
Audi RS7
Audi RS5
Audi RSQ3
Audi RS3

Jako jedna z niewielu wypożyczalni możemy pochwalić się sprawnym systemem rezerwacji internetowej. W trosce o czas naszych klientów wprowadziliśmy na naszej stronie kalendarz rezerwacji, dzięki czemu można łatwo i szybko sprawdzić, które samochody są dostępne w danym terminie. Zachęcamy do rezerwacji poprzez stronę internetową!

Cofnijmy się jednak do roku 1980 kiedy to światło dzienne ujrzał model Quattro I

Układ napędowy w tym samochodzie działał przy wykorzystaniu centralnego mechanizmu różnicowego z możliwością włączenia blokady umożliwiającej np. podjazd pod góre na śniegu. To właśnie Quattro I zrewolucjonizował wykorzystanie napędu na cztery koła w samochodach osobowych.

W drugiej generacji napędu (Quattro II) dokonano znaczących zmian w postaci prezentacji mechanizmu Torsen. Zadaniem tego dodatku było przekazywanie momentu obrotowego na oś o lepszej przyczepności.

W kolejnych latach inżynierowie niemieckiego producenta dbali o to, aby z roku na rok napęd był coraz lepszy. Przełomowym momentem był rok 2010 i Quattro VI. Audi zrezygnowało wtedy z Torsena na rzecz lepszego mechanizmu różnicowego z samoczynnym blokowaniem. Właściwa geometria kół pozwoliła na to, aby podział momentu działał w proporcjach 40:60. Tego typu innowacje można było doświadczyć w modelu Audi RS5.

Rok 2016 przyniósł kolejne zmiany w postaci całkowitej rezygnacji z centralnego dyferencjału na rzecz dwóch elektronicznych sprzęgieł. Według Audi, dzięki elektronicznym dodatkom cały mechanizm reaguje natychmiastowo na zmianę warunków pogodowych.

Historia napędu Quattro jest zdecydowanie warta zapamiętania, ponieważ miała ogromny wpływ na rozwój samochodów osobowych na skalę światową. Warto cofnąć się w czasie i docenić początki rozwoju motoryzacji zwłaszcza teraz gdy powoli przenosimy się w erę pojazdów elektrycznych.

Jedną z perełek w naszej flocie FaziCars jest flagowy samochód od niemieckiego producenta – Audi R8 Performance. To właśnie temu modelowi chcemy poświęcić naszą osobistą recenzję.

Audi R8 Performance jest całkowicie zmodernizowane, jeszcze szybsze i dopracowane niemal do perfekcji. Ciekawostką wartą uwagi jest to, że nasza wypożyczalnia samochodów sportowych posiada samochód, który nosi miano brata bliźniaka R8. Oczywiście mowa tutaj o Lamborghini Huracan Evo. Oba te samochody dzielą ten sam silnik. Pod maską znajdziemy wolnossące V10. Jednostka w Audi R8 Performance generuje 620KM i 530Nm momentu obrotowego. Taki wynik pozwala na osiągnięcie 100 km/h w zaledwie 3 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi aż 331 km/h. Audi R8 posiada także cztery tryby jazdy: comfort, auto, dynamic i individual. Najbardziej komfortowy tryb zmienia czułość pedału gazu oraz dynamikę skrzyni biegów dzięki czemu możemy rozkoszować się swobodną jazdą po mieście lub na autostradzie. Zupełnym przeciwieństwem jest oczywiście tryb dynamic gdzie wszystkie parametry samochodu są ustawione w najwyższej pozycji. Doświadczymy wtedy utwardzonego układu kierowniczego i zawieszenia oraz usłyszymy wspaniałe brzmienie silnika V10 dzięki otwartym klapom układu wydechowego. Tryb auto reaguje na styl jazdy i automatycznie ustawia parametry samochodu. Z kolei individual pozwala na spersonalizowane ustawienie wszystkich parametrów według osobistych preferencji. Wnętrze Audi R8 Performance jest pozbawione centralnego ekranu. Zgodnie z całym układem kabiny, samochód jest ustawiony pod kątem kierowcy. Wszystkie multimedia znajdują się na wyświetlaczu za kierownicą. System wszelkich multimediów jest bardzo intuicyjny, bardzo czytelny oraz posiada liczne możliwości ustawienia ekranu i wyświetlania informacji.

Kwestia wydechu i stylistyki to temat, który kierowcy lubią najbardziej. Największe wrażenie w Audi R8 Performance sprawia reakcja na dodanie gazu i towarzyszący temu niepowtarzalny, agresywny dźwięk jednostki V10. Samochód zwraca na siebie uwagę licznymi dodatkami w kolorze czarnym, które idealnie komponują się z niepowtarzalnym lakierem. Audi R8 Performance posiada liczne bardziej kanciaste linie. Widzimy też piękne felgi i zmienione wloty na masce centralnie zabudowanego silnika. Ze względu na swoje agresywne kształty Audi R8 bardzo przypomina Lamborghini Huracan Evo lub Ferrari F8 Tributo, które są także dostępne w naszej wypożyczalni samochodów sportowych.

Jesteś fanem motoryzacji, ale Audi R8 Performance nie spełnia Twoich oczekiwań? Mamy rozwiązanie! Oto inne modele dostępne na wynajem w FaziCarswypożyczalnia samochodów sportowych:

Ferrari F8 Tributo

Lamborghini Huracan Evo

Mercedes AMG GTR PRO

Mercedes G63